Paź 3, 2012

Wykonaj akcję!

wykonaj-akcję

foto: batmoo (cc)

Byłem niedawno na konferencji TEDx WSB organizowanej we Wrocławiu. Tak się złożyło, że dowiedziałem się o niej już w czasie jej trwania, bo informacja o tym wydarzeniu jakoś umknęła mi wcześniej. Trafiłem tam na drugą jej połowę i miałem okazję wysłuchać kilku naprawdę ciekawych prezentacji… ale nie o tym…

W przerwach pomiędzy poszczególnymi prezentacjami Marek Kowalczyk – organizator konferencji i ekspert w zarządzaniu projektami na czas, który był jednocześnie prowadzącym, wspomniał w pewnym momencie o dwóch punktach, które uczestnicy zapisywali wcześniej na kartkach. Zapytał, kto ze zgromadzonych ma ochotę zaprezentować swoje punkty przed resztą publiczności.

Nie bardzo wiedziałem o co chodzi, ale już po chwili zgłosił się jeden z uczestników i przedstawił swój cel oraz działanie do podjęcia, które go do niego przybliży. Jak się później okazało chodziło o to, aby w kontekście celu, który chcesz zrealizować wypisać dwa działania – dwa proste kroki, które cię do niego przybliżą, a ich wykonanie zajmie ci mniej niż dwie minuty.

Człowiek ów wyszedł na scenę i odczytał ze swojej kartki, iż jeden z kroków, to telefon do przyjaciela, którego dawno nie widział, aby dowiedzieć się czegoś,  co przybliży go do realizacji jego celu jakim była wycieczka po Europie camperem. Prowadzący zapytał wtedy, czy ma przy sobie telefon. Nie miał. Jednak jego znajomi szybko podali mu komórkę, a on wprost ze sceny wykonał połączenie do swojego przyjaciela, aby dowiedzieć się o firmie, która kiedyś wypożyczyła mu taki samochód. Sytuacja była dosyć komiczna, bo przełączył się na tryb głośnomówiący i cała sala słyszała o czym rozmawiają. Na pewno dla osoby wykonującej telefon było to lekko stresujące – rozmawiać przez telefon z mikrofonem w dłoni i przed blisko setką osób na sali, ale również dzięki temu wykonał jeden ze swoich kroków od razu.

Dlaczego o tym piszę?

Często ludzie powtarzają sobie w myślach, planują i rozwodzą się w rozmowach nad tym, co można by zrobić, aby osiągnąć to, co jest ich celem. Wszystko w porządku – można o tym mówić… z tym, że w większości przypadków na tym tak naprawdę się kończy – nie ma działania!

Sytuacja ta świetnie zilustrowała, że tak naprawdę potrzeba niewiele, aby wykonać ten pierwszy krok i poruszyć przyczynowo skutkowy ciąg wydarzeń.

Zatem do rzeczy!

Czy masz cel, na którym bardzo ci zależy, ale w ostatnim czasie tylko o nim mówisz lub myślisz? Pomyśl przez chwilę… jeszcze chwilę… jeszcze przez 4 sekundy. Ok – masz go? Zatem wyobraź sobie teraz, że jest on zapisany właśnie tutaj w miejscu poniższych kropek:

……………………………………………………………………

Widzisz go wyraźnie? Sprawdźmy – przeczytaj go na głos, aby zyskać pewność, że to ten cel i że widzisz go dobrze.

A teraz zastanów się – co w pierwszej kolejności powinieneś zrobić, aby zacząć go realizować. I niech to będzie działanie, które zajmie tobie mniej niż dwie minuty. Telefon, ułożenie wstępnego planu, wyznaczenie kierunku, poszukanie informacji w sieci, znalezienie książki do kupienia, wysłanie maila… itp.

Już? Masz?

Zapisz to działanie na kartce papieru albo w telefonie – zrób to teraz! Szybko. Masz 15 sekund!

[15 sekund czasu]

Jeśli tego jednak nie zrobiłeś, posłuż się mocą swojej wyobraźni i zobacz to działanie zamiast poniższych kropek ;)

 ……………………………………………………………………

Wykonaj je teraz! Zrób to – zajmie to tobie mniej niż dwie minuty, a już przybliży cię do celu, który chcesz osiągnąć.

Oczywiście możesz tego nie zrobić i dalej powtarzać sobie, nie ważne, czy na głos, czy w myślach, jak dobrze byłoby to zrealizować. Chyba, że po prostu lubisz o czymś mówić, a tego nie realizować… niektórzy ludzie tak mają. Dlaczego? Jest to prostsze, nie wymaga takiego zaangażowania i wysiłku z naszej strony, a niewykonanie akcji jest zdecydowanie łatwiejsze, niż jej wykonanie.

Jednak spodziewam się po TOBIE, że skoro jesteś tutaj, odwiedzasz tego bloga i czytasz ten tekst, to należysz do osób, które wolą brać życie w swoje ręce, niż szukać wymówek…

Działanie nie bierze się znikąd – działanie potrzebuje akcji – a ta akcja może wyjść tylko od CIEBIE.

Działaj!

8 komentarzy

 • Akcja wykonana :) Rzeczywiście za dużo już było słów, a za mało działania… Dziękuję! :)

 • Takie logiczne, a za to jak dziecinnie proste :D I jak to człowiek uwielbia coś odkładać na później z wykonaniem niż zrobić to od razu. Wpis godny polecenia i postawienia sobie za cel, by właśnie w taki oto sposób realizować swoje postanowienia!
  Pozdrawiam :)

  • Owszem – jest to logiczne, jednak należy pamiętać, że nie jesteśmy logicznymi maszynami, a emocjonalnymi stworzeniami ;) Z tego powodu nie wszystkie nasze działania opierają się na logice i tak zwanym "zdrowym rozsądku" ;)

 • Fajne, tez mnie wciagnelo dzialanie i jakos oporow i wstydu brak :) Zadziwiam sama siebie, no i polecam !

 • Dobre! Jestem dość skutecznym prokratynatorem, ale działanie na szybko, natychmiast zawsze dawało znakomity rezultat dla pokonania zwlekania. Zwykle nie pamięta się o tym, że można akcję wykonać od razu, bez odkładania
  Teraz również od razu wykonałem odkładane od wczoraj działanie i mam je z głowy!

  • Świetnie! Zatem gratuluję błyskawicznego działania Arku ;))

 • Bardzo zaciekawiła mnie ta historia na początku – bardzo fajna. Zastanawiałem się jak sam zachowałbym się w takiej sytuacji wykonania telefonu przed publicznością. Dzięki za przydatną poradę i motywację – potrzebowałem tego :)

 • Jestem adeptem hipnozy, pomagała mi w pewnym sensie zrozumieć siebie, ale w pewnym momencie również odkryłem coś co mnie ruszyło do przodu, w efekcie czego powstała i powstaje strona internetowa, która jest tworzona w niemałym trudzie, ale wiem że jestem już nie jeden ale kilka kroków do przodu, działanie jest najważniejsze, rzeczywiście wcześniej tylko wszystko było w mojej głowie, gorzej jest to poukładać w jedną działającą całość podczas wdrażania planu w życie, ale nadal jestem w innym ale tym samym miejscu

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów