Tu i teraz

tu i teraz - gestalt rozwój osobisty

foto: Alejandro Erickson (cc)

Wpis gościnny

Jest piękny jesienny dzień. Mam przerwę w pracy i myślę o tym, jak często nie korzystamy z możliwości czerpania radości z tego, co daje nam bieżąca chwila. Jesteśmy zbyt zajęte wspomnieniami przeszłości lub wyobrażeniami przyszłości. Czy rzeczywiście umiemy znajdować się w tej wspaniałej i jedynej chwili, chwili pomiędzy przeszłością a przyszłością, która nazywa się życiem?

Założyciel terapii Gestalt, Fritz Perls, uczył: „Nie ma nic oprócz tego, co jest tu i teraz. Jest tylko teraźniejszość. Przeszłości już nie ma. Przyszłości jeszcze nie ma”.

Tu i teraz, w cudowny jesienny poranek masz ochotę zacząć dzień od filiżanki aromatycznego cappuccino ze świeżą bułeczką. Chcesz przebiec się po parku, a następnie wziąć prysznic. Ale haustem wypijasz wczorajszą herbatę, w pośpiechu ogarniasz bałagan w kuchni, wskakujesz we wczorajsze w dżinsy, wsiadasz do samochodu i włączasz radio. Słuchasz, jak komentatorzy przekazują ci wiadomości o wszystkich katastrofach dnia wczorajszego i niebezpieczeństwach, które niesie Ci dzień jutrzejszy. Nie dajesz sobie możliwości poczuć, uświadomić i zaspokoić swoje rzeczywiste potrzeby i pozbawiasz siebie przyjemności przeżycia cudownego poranku.

Tu i teraz, w pogodny jesienny weekend przyjaciele zapraszają Cię na grilla na ogrodzie. Ale odmawiasz. Przecież masz zły humor, pokłóciłaś się z mężem i masz zamiar spędzić dzień na wściekłym sprzątaniu z przeżuwaniem urazów i niepowodzeń w miłości w tle. Wolisz znajdować się w minionej bezpowrotnie przeszłości, zamiast cieszyć się ostatnim jesiennym słońcem, zieloną trawą, dobrym jedzeniem i rozmową z przyjaciółmi teraz – w obecnej chwili Twojego życia.

Tu i teraz, w cichy jesienny wieczór, przytula się do Ciebie twoja córka. Bardzo chce posiedzieć z mamą pod ciepłym kocem na kanapie, opowiedzieć o nowościach ze swojego małego dziecięcego świata, posłuchać dobrą bajkę. Ale nie masz czasu. Nie znajdujesz sobie miejsca. Jutro możesz być wezwana na „dywanik” do szefa. Boisz się. Boisz się na razie tylko teoretycznie możliwej konfrontacji z szefem i pozbawiasz siebie i córkę przeżycia niepowtarzalnej chwili czułości.

Tu i teraz, zimną jesienną nocą. Twój mężczyzna proponuje Ci spędzić czas razem. Napić się grzanego wina, obejrzeć film, pograć w scrabble. Ale Ty akurat męczysz się rozważaniem swoich problemów psychologicznych z przeszłości i boisz się, że jeszcze kiedyś powrócą.

I właśnie zaczynasz zauważać, że Twoje życie, w całej jego okazałości, mija gdzieś obok… Znajdujesz się albo we wspomnieniach z przeszłości albo w wyobrażeniach przyszłości. A przecież tutaj, w tym momencie, wydarza się Twoje życie! To znaczy, że w istocie i nie żyjesz?

Być tu i teraz jest drogocenną umiejętnością, jest sztuką. Czuć siebie, doświadczać radości wypijając poranną filiżankę cappuccino, czułości – całując drobne włoski na czubku głowy swojego malucha. Uświadamiać swoje uczucia, potrzeby i doceniać piękno bieżącej chwili, jedynej i niepowtarzalnej w życiu. Umieć nie odkładać na nieokreśloną przyszłość te sprawy, które tu i teraz przyniosą Ci radość. Umieć ze spokojem znajdować się w tym momencie, kiedy ani wczoraj, ani jutro nie ciągną Cię każde w swoją stronę. Spróbuj tego doświadczyć. Docenić Twoją chwilę, jej piękno i jej pełnię. Spodoba Ci się.

Powodzenia i talentu w opanowaniu wielkiej sztuki życia! Życia tu i teraz!

12 komentarzy

 • Jak często zdarza się zapominać o tej niesamowicie ważnej kwestii – aby być tu i teraz trzeba o tym pamiętać, a zapomina się często o tym w trakcie dnia. Dziękuję za przypomnienie.

  • Przy okazji przypomniałam o tym też samej sobie :-) Dziękuję.

 • bardzo fajny wpis :)

  • Dziękuję.

 • To naprawdę cudowne – być TU i TERAZ!
  Każdy z nas powinien choć czasem, tak raz w ciągu dnia zatrzymać się i cieszyć się tym, co JEST, tą chwilą.
  Świetny wpis.
  pozdrawiam
  Ania

 • Świetny tekst, tak się składa, że zarażam całe moje otoczenie byciem w tu i teraz. Pięknie jest przeżywać to co nas otacza, a przede wszystkim to zauważać. To takie małe codzienności a składają się na duże przyjemności jeśli tylko potrafisz je wyłapać. Niesamowite jest cieszyć się każdą chwilą, która przeminie i która nie wróci. I własnie dlatego jest niezwykła. Teraz

 • Wspaniałe ! Nie doceniamy tego co mamy tu i teraz. Najważniejsze jest tu i teraz ! Tak trzymać

 • Prosty przepis na radosne życie, ale wykonanie tego to jednak proces. Ale warto próbować

 • Bardzo dobry artykuł

 • Bardzo wszystkim dziękuję za komentarze i pozdrawiam.

 • Piękny artykuł! Bardzo dziękuję!

 • Świetny artykuł :) dziękuję !

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów