Cze 21, 2011

Tao mocy. Księga nieprzemijającej mądrości – R. L. Wing

Tytuł: Tao mocy. Księga nieprzemijającej mądrości.

Autor: R. L. Wing

Czym jest Tao? Są to podstawy zarówno chińskiej myśli filozoficznej jak i religijnej – jej powstanie szacuje się na piąty wiek przed naszą erą, ale nikt tak naprawdę nie wie skąd wzięło się Tao. Podobno Tao, które mogłoby zostać wypowiedziane, albo opisane nie jest wiecznym Tao.

O czym zatem jest ta książka? Przez pierwsze kilka stron autor wprowadza nas w świat Tao (Tao, Tao mocy, Tao natury), oraz podaje interpretacje, po czym przechodzimy do Księgi Tao i Te.

Księga ów, jest zbiorem zaledwie pięciu tysięcy słów, które opisują… wszystko. Do książki powinniśmy podchodzić bardziej jako do zbioru krótkich form, niż ciągłego tekstu. Nie jest to książka którą przeczytałem od deski do deski. Jest to książka, którą lubię od czasu do czasu chwycić do rąk i przeczytać jeden, lub dwa rozdziały, aby nas natchnęła, kiedy tego potrzebujemy.

Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego – jak podaje opis na jej okładce „to księga niezwykła, ponieważ sama dobiera sobie czytelników”.

Ciekawy jest też jej układ – na wielu stronach, obok tekstu znajdziemy chińskie ideogramy wraz z tłumaczeniem ich pochodzenia oraz krótkim opisem znaczenia, co akurat bardzo przypadło mi do gustu, ponieważ fascynuje mnie kultura Dalekiego Wschodu.

Wielkie Tao jest wszechobecne jak powódź.
Nie można go skierować na prawo ni na lewo.
Wszystkie stworzenia są od niego zależne,
A ono niczego im nie odmawia.
Robi, co do niego należy,
Ale niczego dla siebie nie pragnie.
Odziewa i karmi wszystkich,
Ale nad nimi nie panuje:
Dlatego można je nazwać małym.
Wszystko wraca do niego jak do domu,
Ale ono nad niczym nie panuje:
Dlatego można je nazwać wielkim.
Właśnie w tym, że nie dąży do wielkości,
Przejawia się jego wielkość.

Marek

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów