Lip 22, 2009
neoma.pl

Słowa mają moc większą niż myślisz

426521_50212414

Od setek tysięcy lat ewolucja wyposażyła nas we wspaniałą umiejętność. Dzięki niej byliśmy w stanie polować na zwierzęta dużo większe niż my sami, produkować narzędzia, budować osady, wsie, miasta, aż w końcu olbrzymie wieżowce oraz oderwać się od Ziemi i wylądować na Księżycu.

Mówię tutaj o umiejętności mówienia. Dla niektórych tak ważnej czynności, że nie potrafią zamilknąć się na ułamek sekundy i zacząć słuchać choć przez chwilę. Nadają dużo lepiej niż niejedna stacja radiowa.

Zatem co jest takiego ważnego w tym temacie, że postanowiłem go poruszyć i dać kilka cennych wskazówek?

Otóż nasze myśli oraz słowa, które wypowiadamy działają jak magnes. Powracają do nas w postaci rzeczywistych doświadczeń.

Nie uda mi się, nie uda mi się, nie uda mi się…

I masz, nie udało się Tobie.

Nieustannie prowadzimy dialogi z innymi ludźmi lub wewnątrz naszej głowy. Niestety większość z tych myśli i słów to zupełne śmieci zakłócające nasze życie.

Prowadziłem niedawno wykład połączony ze szkoleniem, na temat publicznego przemawiania z dwójką moich znajomych. Włożyłem całe swoje serce w przygotowania.

Ćwiczyłem przed lustrem, nagrywałem się na dyktafon, spotykaliśmy się razem i ćwiczyliśmy. Pomimo wszystkich przygotowań, nieustannie pojawiały mi się myśli, że coś nie wyjdzie, że mogłem zrobić więcej, coś zmienić, dodać. Tak w kółko aż do momentu kiedy wygłosiliśmy przemówienie, a ludzie zaczęli bić brawa, gratulować oraz pytać o kolejne wskazówki jak usprawnić ich umiejętność publicznego przemawiania.

Ile więcej czasu bym miał na przygotowanie się, gdybym całe moje zamartwianie zamienił na produktywne ćwiczenie i uczenie się? Ile więcej spokoju, kreatywności oraz wspaniale spędzonego czasu z moimi znajomymi.

Na szczęście jestem świadomy, że zmiana nawykowego myślenia trochę trwa i akceptuję pewne swoje niedomagania wierząc i widząc jak może być wspaniale, kiedy większość moich myśli będzie konstruktywna oraz wspierająca moje działania.

Słowa są narzędziami, które kształtują nasze myśli i żłobią ścieżkę naszego życia. Zupełnie jak kropla wody drążąca najtwardsze skały tego globu. Jedna nic nie zdziała ale wystarczająca ich ilość potrafi wyżłobić Wielki Kanion w stanie Arizona, USA.

Zupełnie tak samo jest z myślami.

Uda mi się. Zrobię to. Mam prawo popełniać błędy. Uczę się na każdym kroku. Dziś jest kolejny dzień, w którym mogę poznać coś nowego, ciekawego, innego. Kocham siebie. Kocham moich bliskich. Zasługuję na dobro.

Pozytywne myśli kształtowane przez nasze słowa mogą całkowicie zmienić postrzeganie tego świata. Dodają energii. Zachęcają do działania. Budują wewnętrzny spokój. Kreują długotrwałe poczucie szczęścia.

Nasze myśli, oraz to co mówimy w naszej głowie będzie swego rodzaju przedłużeniem naszych działań.

Jak wiele razy wyobrażałeś sobie, że coś się Tobie nie uda, że ktoś powie Tobie „nie”, bądź na Ciebie nakrzyczy. Być może sam mówiłeś do siebie jaki jesteś gorszy od innych i jak to inni mają lepiej.

Czas to zmienić!

Czas na postanowienie, że od dzisiaj będę zwracał baczną uwagę na swoje myśli, że będę pozwalał sobie stać się bardziej sobą niż kimś, kto dąży do akceptacji w oczach innych.

Czas na wybaczenie sobie, że nie jestem doskonały, czas na nowe nawyki.

Ćwiczenia oraz wskazówki:

1. Zacznij słuchać swoich myśli

Każdego dnia, przez tydzień wygospodaruj 10-15 minut czasu, usiądź w zacisznym i komfortowym miejscu. Zamknij oczy, głęboko oddychaj i obserwuj swoje myśli. Zwracaj uwagę jakie najczęściej obrazy się Tobie pojawiają, co w nich robisz, co mówisz. Nie staraj się ich zmieniać pozwól im płynąć.

2. Akceptuj negatywne myśli

Powiedz im „dziękuję, że jesteś”, a następnie zamień je na pozytywną myśl. Walka z myślami nic nie da. Jedyne co możesz zrobić to nauczyć się jak je zamieniać na pozytywne.

Ćwicz codziennie przez 5 minut w momencie, kiedy czujesz, że tego potrzebujesz, bądź w momentach stresujących.

3. Przez tydzień wsłuchaj się w to co mówią Twoi znajomi

Jakich słów używają. Jak się czujesz po rozmowie z nimi (wspaniale, czy bez energii).

4. Przez tydzień zrezygnuj całkowicie z telewizji

Dasz radę. Wierz mi, że w 1023. odcinku „Mody na Sukces” nie będzie diametralnego zwrotu akcji, a w Teleexpressie nie znajdziesz informacji, która zbawi świat.

Ekstra czas jaki wygospodarujesz zamień na spacer ze znajomymi, żoną, dziećmi,… kimkolwiek, bądź przeczytaj książkę, która Cię interesuje.

Już od 6. lat żyję bez telewizora. Wybrałem rower oraz książki.

Słoneczności,
Dawid

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów