Lis 26, 2010

Przez drabinę, czy przez kota…

Wierzysz w przesądy? Niech zgadnę. Oczywiście nie! Jednak wolisz przejść obok drabiny, niż pod drabiną… A ile razy na widok czarnego kota przebiegającego drogę zastanawiałeś się, co złego może za chwilę się wydarzyć? No nie mów, że w piątek trzynastego nie zdarzyło Ci się niepowodzenia zrzucić na ten właśnie dzień?

Przedstawiam Tobie zatem Michaela Shermer’a – historyka nauki, twórcę wielu publikacji naukowych, a przede wszystkim człowieka, który nie boi się podważać wszelkich pseudonaukowych twierdzeń i teorii. Dlaczego uważam, że warto go poznać?

Poniżej do obejrzenia dwie naprawdę dobre prezentacje TED – jedna z 2006 roku, druga z roku 2010, jednak świetnie się uzupełniają. Pierwsza część skupia się na pytaniu, czy (przypadkiem) nie zdarza nam się przekonywać samych siebie aby wierzyć w różne, często absurdalne teorie, mity i przesądy, oraz skąd bierze się w nas takie nastawienie.

W drugiej prezentacji Shermer ukazuje w jaki sposób umysł (nie tylko ludzki) wyłapuje przeróżne wzorce i jak dopasowuje do nich wytłumaczenia… które wydają się być jak najbardziej prawdziwe. Skąd zatem bierze się u nas tendencja do wiary w różne dziwne rzeczy?

Chcesz wiedzieć? Obejrzyj! Przed Tobą 33 minuty, które dają do myślenia. A czy wspomniałem już, że to niezwykle zabawne 33 minuty? No tak… zrobiłem to właśnie teraz…

Zatem usiądź wygodnie, ustaw dźwięk tak jak lubisz najbardziej i wciśnij play w części pierwszej ;)

i w części drugiej…

No i jak?

Mam nadzieję,  że skłoniło Cię to do interesujących przemyśleń ;)

Marek

2 komentarze

  • szkoda ze nie ma polskiego tłumaczenia, nie wszystko zrozumiałam

    • A właśnie, że jest ;) Należy kliknąć czerwone 'View subtitles' tuż obok przycisku 'play' i wybrać język z listy dostępnych – na przykład polski ;)

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów