Gru 19, 2009
neoma.pl

Przedświąteczny neoKonkurs – rozstrzygnięty

konkurs-520x140

Nasz drugi konkurs dobiegł końca w środę. Dostaliśmy tyle ciekawych i pomysłowych odpowiedzi, że dość długo zastanawialiśmy się jak tu spośród nich wybrać tą jedną jedyną. Jednak rada starszych neoma.pl, w późnych godzinach wieczornych, po burzliwej i wnikliwej dyskusji ustaliła sobie, to co uznała za stosowne.

A mianowicie, zwyciężczynią konkursu jest:

Alicja z Białegostoku, która napisała:

Każdy człowiek ma prawo do własnego zdania i do tego by przy nim obstawać. Negowanie czyichś opinii powoduje, że stajemy się komuś wrogiem, a przecież nie o to chodzi w życiu. Wysłuchanie czyjegoś zdania i zweryfikowanie czyjejś argumentacji z własną na dany temat i nieupieranie się czy oby napewno mieliśmy rację może otworzyć nam horyzonty na szersze spojrzenie na dany temat. Gdy uważamy że mamy w 100% rację (mamy do tego prawo) wysłuchajmy drugiej strony, grzecznie podziękujmy za radę i róbmy tak jak podpowiada nam intuicja i serce. Pamiętajmy, że upieranie się dla zasady jest podejściem niegodnym dla dorosłego człowieka.

Alicja otrzymuje w nagrodę książkę Czas na zmianę Richarda Bandlera. Fundatorem nagrody jest wydawnictwo OnePress.pl

Gratulujemy i jednocześnie dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Dostalismy od Was dużo pytań związanych z tematyką rozwoju osobistego, na które w najbliższym czasie będziemy dopowiadać w postaci artykułów. Dzięki Wam, ta strona rozwija się jeszcze bardziej!

Pozdrawiamy bardzo ciepło w ten mroźny zimowy czas!

Dawid i Marek

3 komentarze

 • Wypowiedź zwyciężczyni jest niekonsekwentna, nielogiczna i niesprawiedliwa. Uogólnia całokształt istnienia świata i ogranicza się do jedynie pasywnej tolerancji opisując utopijny świat, w którym do sporów dochodzi tylko między "silnym a słabym".

  kilka uwag:

  1. "Każdy człowiek ma prawo do własnego zdania i do tego by przy nim obstawać."

  to znaczy, że i ja mam prawo do tego, by obstawać przy swoim. Czyli mam prawo do, a nawet obowiązek, wypowiedzenia swojego punktu widzenia i walki o jego uznanie -> impas

  2. "wysłuchajmy drugiej strony"

  A co się stało z "dajmy się wysłuchać"? W sytuacji, w której dochodzi do konfliktu pomysłów/idei, w której występuje "upieranie się dla zasady", nie wolno pozwolić na to, aby zwyciężyło "zło". Jeśli ktoś ma kompleks i uporczywie wykłóca się o to, że "białe jest czarne", gdy my mówimy "białe jest białe (i mamy rację)" należy go sprowadzić do parteru. Zwykła pasywność nie pomoże, gdyż to ta druga osoba jest tą niewrażliwą i nie dotrze do niej subtelność wyżej opisanego sposobu.

  3. "upieranie się dla zasady jest podejściem niegodnym…"

  Czyli poddawanie się dla zasady jest podejściem godnym, tak?

  A teraz już o samym konkursie i jego rozwiązaniu.

  Zadanie:

  "Co zrobić, aby nie rezygnować ze swojego zdania i pomysłu przy osobie, która mocno obstawia przy swoim – jak jej nie ulec?"

  Zwycięski przepis opisuje sposób na weryfikację naszego punktu widzenia, poddania się rozmówcy lub jego zignorowanie. Dodanie hasła "róbmy tak jak podpowiada nam intuicja i serce" jest wtrąceniem, które nie ma miejsca w całej wypowiedzi. Głównym założeniem zadania konkursowego jest "nie poddać się, gdy jesteśmy słabi", hasło "rób co uważasz" zmienia ten aksjomat na "jestem silniejszy, nie obawiam się". To hasło zmienia treść zadania konkursowego, przez co nie powinno być brane pod uwagę.

  Dawidzie, Marku,

  Moją intencją nie jest wymuszenie cofnięcia nagrody, czy ponownego rozstrzygnięcia konkursu. Piszę to tylko do was i do was należy decyzja, czy ten komentarz opublikujecie czy nie.

  Moim celem jest zwrócenie uwagi na to, że jury bardzo powierzchownie, górnolotnie, niedokładnie i niekonsekwentnie przeprowadziła konkurs. Moja powyższa analiza, można powiedzieć, ujawniła, że zadaniem było "opisz jabłko", a zwyciężył "opis jedzenia owocu".

 • Drogi Czytelniku

  Sposób w jaki opisujesz swoje uwagi, świadczy o tym że mnie kompletnie nie zrozumialeś. Ale to nic. Być może to ja nie napisałam w sposób precyzyjny o co mi konkretnie chodzi. Niemniej jednak chcialabym się ustosunkować do Twoich uwag:

  1. Wg mnie spory wynikają w różnych sytuacjach, miedzy różnymi ludźmi a sposób w jaki podejdziemy do tych sporów zalezy wyłącznie od nas samych.

  Druga sprawa to wyrażanie własnego zdania, czy opinii na dany temat- masz do tego pełne prawo, którego nikt Ci nie moze odebrać, ale niezaleznie od tego jaką decyzję podejmiesz to Ty będziesz ponosil tego konsekwencje dobre lub złe.

  2. "wysłuchajmy drugiej strony"

  Piszesz, że nalezy kogos "sprowadzic do parteru" gdy ktos uważa że białe jest czarne a tymczasem białe jest białe- wg Ciebie. Pytanie moje- skad wiesz napewno, ze to białe jest białe? Czy dopuszczasz do siebie mysl, ze to Ty mozesz się mylić? Czy bierzesz pod uwage, że każdy z nas ma inny obraz świata i to biale może widzieć jako czarne, choć Ty widzisz to jako białe? Oczywiście mozesz mieć równiez Ty rację (Twoją rację). Myśle, ze byłoby nam wszystkim łatwiej w życiu, gdybyśmy potrafili szanowac zdanie drugiego człowieka, co oczywiscie nie znaczy że natychmiast musimy przyjmować jego punkt widzenia.

  3. W tym punkcie nie bardzo wiem o co Ci chodzi Drogi Czytelniku, tylko mam troche wrazenie, ze łapiesz mnie za

  słówka.

  Moja wypowiedź sprowadza się do tego, że nie mamy wpływu na to co ktos mysli i robi, ale z całą pewnościa mamy wplyw na to co my sami myslimy i robimy.

  Jeszcze kilka ważnych słow ode mnie Drogi Czytelniku.

  NIGDY nie ignoruje czyjegoś zdania.

  Piszesz ze konkurs mial podac receptę na to "jak sie nie poddać gdy jesteśmy slabi", a tymczasem wyszło "jestem silniejszy nie obawiam się", wierz mi lub nie ale jest to ze soba sciśle powiązane. A moja osobista droga od pierwszego cytatu do drugiego trwała ok. 6 lat. A więc powodzenia i wytrwałości

 • Szanowne Jury!

  Podpowiadając wszystkim, jak zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej w przedświątecznym neokonkursie, napisaliście m.in:

  „Najlepiej wypunktuj najważniejsze rzeczy. Opisz je w ciekawy sposób. Podaj przykłady zastosowania.”

  Ujawniliście w ten sposób [konkretne] kryteria, którymi zamierzaliście się kierować rozstrzygając ów konkurs.

  W wypowiedzi przesympatycznej Alicji z Białegostoku znajduję wiele fajnych rzeczy, ale niewiele praktycznych wskazówek.

  Być może Rada Starszych neoma.pl nie powinna obradować w zbyt późnych godzinach wieczornych, a emocje (burzliwe dyskusje) należałoby zastąpić pragmatyzmem opartym na życiowych i biznesowych doświadczeniach.

  Życzę Wam i Czytelnikom neomy przełomowego Nowego Roku!!!

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów