Lip 7, 2009
neoma.pl

…ochota, aby przeczytać fragment podręcznika…

Wiedza jest czymś co nas pociąga. Nie ta teoretyczna, w szkole, na studiach, ta której musisz się nauczyć, aby zdać egzamin. Mówię o tej, po którą sam sięgasz. Słyszysz to wołanie z wnętrza ciebie, to niewytłumaczalne uczucie chęci poznania czegoś nowego, zobaczenia czegoś innego, doświadczenia czegoś niezwykłego. I masz…! Naszła ciebie ochota, aby przeczytać fragment podręcznika od historii z podstawówki, dowiedzieć się jakie płyną rzeki w Meksyku oraz na jakiej zasadzie przebiega impuls magnetyczny z tej szarej pulpy pomiędzy uszami aż do koniuszka twojego palca u nogi.

Nie wiem czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, ile masz lat, skąd jesteś wiem natomiast jedno lubisz się uczyć! Lubisz się uczyć i sprawia tobie to ogromną przyjemność. Lubisz się uczyć, kiedy CHCESZ, a nie kiedy musisz. Tutaj leży klucz do efektywnej, przyjemnej i szybkiej nauki.

„Nauka jest najbardziej efektywna wówczas, kiedy sprawia radość.”

Peter Kline

Rozmawiałem ostatnio z moją koleżanką Julią, która powiedziała mi, że uwielbia pochłaniać nową wiedzę i chyba zacznie następny kierunek studiów. Sama myśl o tym sprawia jej radość, nadaje jej to jakiś sens w życiu, poczucie stałego rozwoju i bycia lepszą kobietą.

Tym większe było moje zdziwienie a raczej zaskoczenie i zainteresowanie, kiedy odparła podsumowując naszą rozmowę, że nie chce jej się uczyć na egzamin, który ma za 4 dni.

Jak to się dzieje, że chcesz się uczyć, zabierasz się do nauki, a po chwili czar pryska i z chęci zostały tylko zgliszcza? Czy miałeś doświadczenie w życiu, gdzie nauka sprawiała tobie ogromną frajdę i satysfakcję? Czy miałeś przeżycie zupełnego zatracenia się w czasie podczas intensywnego pochłaniania wiedzy?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że czułeś się wtedy naenergetyzowany, miałeś uśmiech na ustach, energia ciebie rozpierała a temu wszystkiemu towarzyszyła atmosfera wyluzowania, dobrej zabawy oraz ostatecznej wizji samego siebie otwierającego swoją firmę, mówiącego płynnie po chińsku, czytającego 10 razy szybciej niż przeciętny polak, dużej podwyżki w pracy, a co za tym idzie wakacji w bardziej egzotycznych krajach…

Zatem jakie są strategie na szybkie uczenie się a może lepiej napisać na przyjemne uczenie się:

1. Wiedz po co się uczysz. Co będzie nadrzędnym efektem twojej pracy – zdany egzamin, a może bardziej pasjonująca praca?

Niby proste, ale porozmawiaj z jakimkolwiek studentem tuż przed sesją. Bądź przywołaj własne wspomnienia z tego okresu chyba, że właśnie kujesz do sesji.

2.Rozluźnij się! Miej mnóstwo zabawy podczas uczenia się. Bądź jak małe dziecko, które uczy się najwięcej po przez gry i zabawę.

3. Skoncentruj się a następnie wykorzystaj wszystkie kanały zmysłowe, którymi odbieramy bodźce: słuch, smak, zapach, wzrok, dotyk.

4. Kojarz!

Ktoś kiedyś powiedział – „…fakty zapomina się na następny dzień, historie pamięta się całe życie…”. Historia wciąga nas w wyobraźnię, dzięki czemu słyszymy, widzimy i czujemy to o czym nasz rozmówca właśnie mówi.

5. Powtarzaj!

Powtórki są matką umiejętności i tylko w taki sposób się trwale uczymy. Astronauci przygotowując się do lotu w kosmos spędzając setki godzin na ćwiczeniu procedur awaryjnych. Dlaczego? Muszą mieć pewność, że w momentach krytycznych będą wiedzieli dokładnie co mają po kolei zrobić aby przeżyć.

6. Przekaż wiedzę dalej!

Powtarzając, możesz zapamiętać fakty – nabywasz wiedzę. Przekazując je dalej – nabywasz mądrości. Suche informacje są zupełnie bezużyteczne, dopukanie nie nadamy im znaczenia, szerszego kontekstu: 3 jajka, kilogram mąki, 200 g drożdży…Rzeczy te, osobno nie mają znaczenia. Dopiero kiedy zaczniesz je łączyć w odpowiedniej kolejności i proporcjach zaczyna z tego wychodzić coś wspaniałego, a raczej smacznego – wspaniały placek – mądrość twojego umysłu.

7. Baw się przy tym świetnie. Nie ma nic przyjemniejszego niż bawić się a zarazem uczyć się.

Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem to była przyjemność.

Thomas Edison

Słoneczności,
Dawid

2 komentarze

  • Plagiatujesz masę tekstów i wykładów światowych myślicieli, za coś takiego przywłaszczanie własności intelektualnej można pójść siedzieć

  • hahaha , no i co nie tylko on.Przeciez podaje autorów

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów