Cze 21, 2011

Kodeks Leonarda da Vinci – Juan Carlos Cubeiro

Tytuł: Kodeks Leonarda da Vinci
Autor: Juan Carlos Cubeiro

Książka ta bardzo rozminęła się z moimi oczekiwaniami, które stworzyłem na podstawie jej tytułu. Kodeksu Leonarda było trzeba się doszukiwać i to z mizernym skutkiem. Była to dla mnie raczej biografia tego wielkiego artysty i architekta, którą Juan Carlos Cubeiro przedstawił w dla mnie niespotykany sposób – dialog z Leonardo. Momentami był on sztuczny i bardzo zdawkowy i miałem wrażenie, że autor na siłę stara się utrzymać aurę wielkości tego renesansowego Twórcy. A jak tu reagować na takie słowa:

Leonardo da Vinci: Tak właśnie dzieje się z każdym, kto zdecyduje się opuścić samotne, kontemplacyjne życie, żeby zbliżyć się do złych i nieskończenie zepsutych ludzi.

Z treści książki dowiemy się też o tym, iż tak wielki twórca miał olbrzymie problemy z kończeniem rzeczy. Niejednokrotnie otrzymywał zlecenie wraz z zaliczką na stworzenie dzieła, którego nie mógł skończyć latami. Szybko tracił zapał i zabierał się za nowe rzeczy pieniędzy nie oddając.

Ten negatywny dla mnie obraz był jednocześnie pozytywną informacją, iż da Vinci miał „swój świat”, a podstawą jego geniuszu było:

Leonardo da Vinci: Nie istnieje wiedza wyższa i niższa – istnieje jedna jedyna wiedza, która pochodzi z doświadczenia.

Podsumowując, gdybym miał kupić tę książkę, to tylko dla miłej lektury i dowiedzenia się kilku ciekawych faktów na temat Leonarda.

Dla ciekawskich,
Dawid

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów