Cze 25, 2010
neoma.pl

Kim jestem? Zapytaj się lustra (cz. 1)

W książce „Scripts People Live” Claude Steiner opisuje jedno bardzo Ciekawe zjawisko. Otóż ludzie do poprawnego rozwoju potrzebują „lustra”, z którego czerpią informacje zwrotne, czy to, co robią jest dobre, czy złe. Lustro takie jest swego rodzaju drogowskazem mówiącym, co działa, a co nie.

Jak się okazuje najciekawszym elementem całej historii jest to, iż my ludzie nie umiemy istnieć bez tego „lustra”. I czy jest ono krystalicznie czyste i dobre, cz też skrajnie negatywne – patologiczne, dalej go potrzebujemy.

Koncept ten, kiedy pierwszy raz się z nim zetknąłem bardzo wiele mi wyjaśnił i skłonił mnie do wykonania jednego prostego i przyjemnego ćwiczenia, które Ty jeszcze dzisiaj wykonasz.

Kim jest „lustro”?

Zanim przejdę do ćwiczenia oczywiście należy się Tobie wyjaśnienie czym, a raczej kim jest lustro. Otóż według koncepcji autora książki, lustrem są dla nas inni ludzie. Niby oczywiste, ale podczas czytania nabrało to dla mnie dużego znaczenia.

Weźmy na przykład takie małe dziecko. Zauważ, że wiele razy zaraz po tym jak zrobi coś nowego odwraca się w stronę rodziców i obserwuje ich reakcje – czy się uśmiechają, czy może mają ponurą minę. Na podstawie tych informacji uczy się, co jest dobre, a co złe. Jak się okazuje największą zgubą dla człowieka jest moment, kiedy nie ma lustra – rodzice są obojętni, nie zwracają na dziecko uwagi.

Inny przykład – jesteś wśród swoich znajomych i zauważasz, że kiedy Ty coś mówisz nikt nie zwraca na Ciebie uwagi, nie utrzymują z Tobą kontaktu wzrokowego, od razu zaczynają mówić o czymś innym. Po prostu traktują Ciebie jak powietrze. Jak się wtedy czujesz? Okropnie. Czyż nie?

Jeśli ludzie nie otrzymują informacji od „lustra”, to mają tendencje do zrobienia wszystkiego, aby takową informację otrzymać. Nie ma nic gorszego niż bycie traktowanym jak powietrze. Zaczynają się intensywnie uczyć, aby zdobyć akceptację innych, harują od rana do nocy, aby zdobyć akceptacje szefa, wybuchają gniewem i krzyczą, aby inni zaczęli ich słuchać, młode osoby mogą przystąpić do gangu, aby czuć, że przynależą do kogoś i są wspólnotą.

Cały ten koncept skłonił mnie do wykonania poniższego ćwiczenia. Spróbuj jest świetne.

Twoje ćwiczenie:

Otóż postanowiłem sam aktywnie uzyskać informację od lustra (moich znajomych) i poprosiłem ich o odpowiedź na jedno pytanie:

Za co cenisz mnie najbardziej?

(Inna wersja – Za co mnie lubisz?)

Zadzwoniłem do pięciu moich znajomych z prośbą o odpowiedzenie na to pytanie. Dałem im kilka dni na zastanowienie i poprosiłem o przesłanie odpowiedzi mailem. Nigdy wcześniej nie pytałem się ich, co we mnie lubią. Po prostu zakładałem, że mnie lubią i już. Ćwiczenie to wzbudziło we mnie morze pozytywnej energii, informacje zwrotne, jakie uzyskałem były oszałamiające. W końcu miałem czarno na białym informacje od „lustra”, pozytywne informacje. W końcu byłem pewien, jakie są moje dobre strony i często różniły się one od tego, co sam myślałem na mój temat.

Kolej na Ciebie

Właśnie teraz zadzwoń do pięciu Twoich znajomych i poproś ich o napisanie maila z odpowiedzią na Twoje pytanie. Dowiedz się, za co Ciebie lubią i poczuj tą radość, kiedy ktoś pisze: naprawdę lubię w Tobie…, uwielbiam kiedy… cenię Cię za … itp.

Koniecznie odpowiedzi muszą być przesłane mailem. To będzie Twój skarb, który koniecznie wydrukuj i regularnie wracaj do niego w chwili zwątpienia. Nawet nie masz pojęcia, jakie cuda tworzą tego typu informacje.

Spróbuj, działaj i ciesz się,
Dawid

P.S. Za tydzień będzie drugie część tego ćwiczenia. Niezwykle istotna.

1 Comment

  • Artykuł oczywiście bardzo ciekawie napisany, a i metoda bardzo przydatna. Sam ją zastosowałem niedawno, gdy przeżywałym mały kryzys. Wtedy jednak poszukiwałem informacji o swoich wadach, dlatego pytałem znajomych o to co ich we mnie denerwuje. Uzyskane informacje zwrotne pozwoliły mi stac się lepszym w kontaktach z bliskimi. Polecam takie rozmowy, na prawdę pomagają.

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów