Lip 5, 2010
neoma.pl

Kim jestem? Zapytaj się lustra (cz. 2)

W ten weekend odwiedziłem moją siostrę w Warszawie i kiedy spacerowaliśmy po jednym z miejskich parków zaobserwowałem młodą mamę z dziećmi (bliźniaki jednojajowe). Mama zmęczona, a dzieci jak zawsze pełne energii. Tym razem chciały wejść na trybunę filharmonii, która się nieopodal znajdowała.

Co w tym wszystkim śmiesznego? Zanim pobiegły w stronę trybuny zapytały się mamy czy mogą i nie usłyszawszy odpowiedzi zaczęły się wspinać. Dzieci – świetni sprzedawcy swoją drogą. Mama ze zmęczoną miną na twarzy nie protestowała. Mnie w tym wszystkim najbardziej zainteresował element, który omawiałem w zeszłym tygodniu – jak istotna dla ludzi jest informacja zwrotna od innych. Dokładnie tak samo było w tym przypadku. Bliźniaki zrobiły kilka kroków po schodach i najpierw jeden się obrócił, a później drugi. Kilka schodków dalej i znowu spojrzenie w kierunku mamy. Tak aż na sam szczyt. Wszystko działo się bezsłownie. A samo spojrzenie mamy mówiło, tak możecie iść dalej i dzieci to robiły.

Za co cenisz mnie najbardziej? Rozumiem, że w Twojej skrzynce email są wiadomości od znajomych z odpowiedzią na to pytanie. Jeśli z jakiś powodów, nie wykonałeś ćwiczenia z zeszłego tygodnia zrób je teraz. Zajmie Ci to niecałe pięć minut. A jeśli je wykonałeś przejdźmy do kolejnego:

Twoje ćwiczenie:

Dzisiaj Twoim zadaniem będzie uzyskać informacje na temat rzeczy, które mógłbyś usprawnić w Twojej osobie, aby budować trwalsze i bardziej spełniające związki (relacje) z innymi ludźmi. Dlatego zadaj tym samym znajomym takie pytanie:

Co mógłbym zmienić w sobie, aby nasza przyjaźń jeszcze bardziej się umocniła?

Oczywiście pytanie możesz skonstruować na swój sposób. Celem jest uzyskanie odpowiedzi na temat tego, co mógłbyś w sobie usprawnić, nad czym mógłbyś popracować. Jeśli zadasz kilku osobom takie pytanie, zdarzy się tak, że część odpowiedzi będzie zbieżna. Będą wskazywały na ten sam punkt np.:

  • gdybyś mnie więcej słuchał,
  • gdybyś mi nie wchodził tak często w zdanie,
  • gdybyś od czasu do czasu sam zainicjował spotkanie,

W pierwszej kolejności rozpocznij pracę nad obszarem, który został najczęściej wymieniany przez Twoich znajomych. Dali Tobie konkretny drogowskaz, co możesz zrobić, aby wasza znajomość rozkwitła. Pytanie brzmi, czy faktycznie coś zrobisz, kiedy to zrobisz i jak wytrwały będziesz.

Bo tu nie chodzi o mnie, tu nie chodzi o Twoich znajomych, tutaj chodzi tylko o Ciebie. Jak wspaniale będziesz się czuł wiedząc, że się zmieniłeś na lepsze i wszystko wokół ciebie zmieniło się na lepsze. Wiedząc, że wkroczyłeś na wyższy poziom samoświadomości, a nowe zachowania stały się częścią Twojej osoby.

Tego ci życzę,
Dawid

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów