Sie 7, 2012

Jak pamiętać, aby ciągle się uczyć?

Jak pamiętać, aby ciągle się uczyć?

foto: BaileyRaeWeaver (cc)

Uczymy się przez powtarzanie. I to pewnie wiesz doskonale. Znasz zapewne sytuacje ze swojego życia, w których na początku coś, czego uczyłeś sprawiało ci dużą trudność, a po jakimś czasie – dłuższym lub krótszym, w zależności co to było i jak często to powtarzałeś, zdawałeś sobie sprawę, że już to robisz i wcale się nad tym nie zastanawiasz.

To po prostu specyfika tego, jak uczy się nasz umysł – znany jest podział na 4 etapy uczenia się, o czym pisałem już tutaj.

Często jednak miewałem tak, że chcąc się czegoś nauczyć przygotowywałem sobie plan gdzie, kiedy i jak będę się tego uczył, ale w ciągu dnia, w natłoku codziennych spraw najzwyczajniej o tym zapominałem.

Zaczęło się od nauki… mówienia

Jestem wzrokowcem i mam tendencję do bardzo szybkiego mówienia. Czasem się to przydaje, ale czasem wolałbym nieco przystopować z tempem słów wypowiadanych na minutę. Wolniejsze mówienie ma właściwość większego skupiania uwagi rozmówcy na naszych słowach – do tego jeśli w odpowiednim momencie również nieco bardziej ściszymy głośność tego o czym mówimy, sprawia to, że nasz rozmówca jeszcze bardziej może nas zacząć słuchać.

Bo przecież co wypowiadamy szeptem? Tajemnice, sekrety, czy zdania, których inni nie mają usłyszeć. Jesteśmy po prostu przyzwyczajeni do słuchania szeptu i wolniejszego mówienia, bo z reguły kryje się za tym coś interesującego.

I tak, chcąc na nowo nauczyć się nieco wolniejszego mówienia zacząłem po prostu świadomie zwracać uwagę na to, z jakim tempem mówię. Ale kontrolowałem to do czasu, kiedy o tym… nie zapominałem ;) Natłok spraw, nieoczekiwane zwroty akcji, czy nieprzewidziane wydarzenia sprawiały, że odchodziło to w niepamięć i mówiłem tak, jak wcześniej, czyli z dużą szybkością.

Liczy się sposób!

Jednego razu wpadłem na pomysł, że muszę zrobić sobie jakieś „przypomnienie” tego, aby w ciągu dnia cały czas kontrolować to jak mówię. Pomyślałem o żółtej karteczce na komputerze, czy biurku. No tak – prosty pomysł, który będzie mi o tym przypominał… tylko, że będzie to robił w chwili gdy będę przy biurku… a co z resztą czasu?

Dlatego nieco go zmodyfikowałem i wymyśliłem sobie inny sposób przypominania o tym co chcę zapamiętać lub o tym czego chcę się nauczyć.
Nie jest to jakiś rewolucyjny pomysł, bo jest on naprawdę prosty, ale w moim przypadku okazał się bardzo skuteczny. Otóż postanowiłem zapisywać sobie „przypomnienie” na czymś, co zawsze mam ze sobą – na dłoni ;)

Tylko, że nie zapisuję całego zdania do zapamiętania, czy umiejętności, którą chcę praktykować, a po prostu robię z tego skrót i zapisuję tylko pierwsze litery ;) Wówczas zerkając na swoje ręce – a przecież widzisz je przez większość swojego dnia, świadomie będziesz przypominać sobie to, o czym chcesz ciągle pamiętać. Dla osób postronnych będzie to nic nie znaczący skrót – dla Ciebie będzie to tajne przypomnienie tego, co chcesz stale robić. Prawda, że proste?

Dzięki temu sposobowi ciągle uczę się nowych rzeczy – mówić w odpowiedni sposób, zwracać uwagę na sygnały mowy ciała, które ludzie non stop wysyłają, a nie zawsze pamiętam, żeby zwracać na to uwagę, czy przypominam sobie przekonania, w które warto wierzyć.

Mam nadzieję, że dzięki tej prostej sztuczce jeszcze szybciej i skuteczniej będziesz uczył się umiejętności, o których zapominałeś. Jeśli masz jakiś inny sposób na pamiętanie o tym, aby uczyć się nowych umiejętności, to podziel się nim poniżej.

Życzę Ci dobrej zabawy przy nauce tego, czego najbardziej potrzebujesz się nauczyć!

7 komentarzy

 • Dobrym trikiem jest także noszenie na ręce ręcznie robionej bransoletki lub zawieszki, którą będziemy kojarzyć z konkretną czynnością, bo można ich nosić kilka jednocześnie. I nie trzeba pisać sobie po rękach :)

 • Te pisanie po rękach już od dawna wykorzystuje do zapisywania skrótowo różnych informacji. Pomocne było to mi już od dawnych czasów, aż do dzisiaj, czasem nie estetycznie wygląda. Ja zapisuje po wewnętrznej stronie nadgarstka, tak żeby było to mało widoczne dla innych osób i nie rzucało się w oczy.

  • Fakt, czasami może to mało estetycznie wyglądać, ale jak doda się jakieś wzorki, to nabiera bardziej artystycznego wyglądu ;))
   A tak serio, to faktycznie można pisać i rysować sobie tak, aby nie było widoczne „na zewnątrz” – każdy sposób można udoskonalić ;)

 • Z nieba spadliście mi z tym wpisem! Od tygodnia nagminnie zapominam o korzystaniu z pewnej funkcji w kodzie, który tworzę do podstaw, a tu t w chwili zwątpienia wchodzę na fb i taka podpowiedź z waszej strony! Banalne i genialne! Dzięki! Pozdro 600!

 • Fajne i proste, przyda się :D

 • Jest kilka świetnych publikacji na temat sposobów skutecznego i szybkiego ucznia się. Do tego można je pobrać całkiem za darmo – polecam zajrzeć tutaj: http://efektywnanauka.yumel.pl

 • […] bo w natłoku spraw, zapominamy po prostu o tym – aby pamiętać polecam jeden sprawdzony sposób, o którym pisałem jakiś […]

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów