Sie 14, 2012

Dom bez papieru 2 – czyli jak ograniczyć źródła generujące papier w naszym mieszkaniu i cieszyć się życiem

jak zrobić porządek w dokumentach

foto: endolith (cc)

Kilka tygodni temu napisałem artykuł o tym jak pozbyć się sterty zalegających dokumentów w swoim domu, jednocześnie się ich nie pozbywając. Artykuł można znaleźć tutaj >> jak pozbyć sie niepotrzebnych dokumentów. Jednak samo pozbycie się niepotrzebnych papierów to połowa sukcesu. Druga połowa to umiejętność zachowania porządku.

Bez tej umiejętności po roku, dwóch nasze półki ponownie zostają zawalone stertami zbędnej makulatury. Problem powraca.

W tym artykule podzielę się przetestowanymi sposobami na skuteczne ograniczenie napływu niepotrzebnej „celulozy”, przez co zamiast leczyć objawy będziemy zwalczać przyczynę ciągłego zagracania szafek.

Ale zaraz, zaraz… co ma wspólnego porządek w domu z rozwojem osobistym?

Czytając ten wpis możesz pomyśleć, że nie ma on nic wspólnego z rozwojem osobistym. Tak nie jest. Podstawą każdej zmiany jest koncentracja na tym, co chcemy osiągnąć oraz ukierunkowane działanie.

Zagracone otoczenie, zagracone biurko, zagracony komputer to zagracony umysł. A w takim stanie jest bardzo trudno się wyciszyć i skoncentrować na działaniu. Zatem najpierw zrób porządki na zewnątrz, a później zajmij się wnętrzem:) To naprawdę działa.

Jak powstrzymać napływ i gromadzenie nowych dokumentów w naszym mieszkaniu?

Kluczem do domu bez papieru nie jest regularna archiwizacja dokumentów w postaci cyfrowej oraz częste odwiedziny kosza na recycling.

Nie!

Kluczem jest ograniczenie ich napływu do niezbędnego minimum.

Kiedy zdałem sobie z tego sprawę, mogłem wyeliminować praktyczne większość źródeł generujących papier w moim mieszkaniu. Co też zrobiłem i Ty też możesz. Efekt jest rewelacyjny, ponieważ prawie całkowicie zniknął problem zagracających się szafek.

Oto moje rady oraz wskazówki, które pomogły mi znacząco zredukować generowanie nadmiar papieru w domu:

 1. Zrezygnuj z papierowych rachunków telefonicznych oraz wyciągów z kont bankowych
  Rachunki za telefon w formie papierowej są zupełnie niepotrzebne (chyba, że prowadzisz działalność gospodarczą). Obecnie każda polska sieć umożliwia sprawdzenie stanu swojego konta oraz bilingów przez internet.Zrezygnuj z papierowych wyciągów bankowych.Ja od roku nie otrzymuję żadnej korespondencji od mojego banku. Wszystko robię przez internet. Jeśli muszę wykonać jakiś przelew w oddziale to od razu zaznaczam, ze nie potrzebuję papierowego potwierdzenia. Nie jest mi ono potrzebne, ponieważ wszystko będę widział po zalogowaniu na swoje konto internetowe. Ty też:)
 2. Jeśli możesz wypełniaj wnioski przez internet
  Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu. Dlatego za każdym razem, jeśli musisz coś zrobić zapytaj się czy jest możliwość wypełnienia wniosku przez internet. Zadziwisz się jak wiele rzeczy można załatwić w ten sposób :)Przykładem jest tutaj wypełnienie oraz przesłanie PITu przez internet. W Poznaniu całkowicie bez papieru, przez stronę www można wyrobić sobie nową kartę miejską umożliwiającą korzystanie z komunikacji miejskiej.
 3. Zrezygnuj z prasy papierowej
  Jeśli musisz ją czytać, to zastanów się czy nie lepiej skorzystać z formy elektronicznej. Większość polskich wydawnictw taką posiada.Swoją drogą prasa i magazyny chyba najszybciej zaśmiecają nasze mieszkania. Jeśli coś prenumerujesz, to wiesz o czym mówię. ;)
 4. Zamiast książek papierowych czytaj e-booki
  Tutaj pewno rozsierdzę zagorzałych fanów książek papierowych, do których sam należałem. Nie zmienia to faktu, że technologia tak się zmieniła, iż w miarę komfortowo możemy czytać książki na komputerze, czytniku czy nawet telefonie komórkowym. Sprawdź czy ten sposób Ci odpowiada.Książki elektroniczne są z reguły tańsze oraz nie zabierają fizycznego miejsca.
 5. Korzystaj z biblioteki
  Od jakiegoś czasu przestałem kupować nowe książki. Z dwóch powodów.Pierwszy – mam coraz mniej miejsca w szafie.Drugi – 70% książek które mam, wiem że już nigdy ponownie nie przeczytam. Były ciekawe ale teraz zbierają tylko kurz.Dlatego postanowiłem, że książki będę wypożyczał z biblioteki i jeśli któraś mi się bardzo spodoba, wtedy ją kupię.
 6. Nie zbieraj wizytówek
  Nowo poznaną osobę zaproś na swój profil GoldenLine. Jeśli nie masz takiego, to załóż.Stare wizytówki, które masz możesz wyrzucić na recykling wcześniej oczywiście je zeskanuj i zarchiwizuj. Wizytówki są jedną z rzeczy, które dość ciężko wyrzucić, ponieważ „zawsze może się przydać”. Dlatego jeśli nie musisz jej brać nie bierz i uzgodnij z rozmówcą, że wyślesz mu zaproszenie na profil GL i tam się wymienicie danymi kontaktowymi.
 7. Drukuj do pliku PDF
  Robiąc zakupy przez internet często jesteśmy proszeni, aby wydrukować potwierdzenie złożonego i opłaconego zamówienia. Nie trzeba tego robić!Wystarczy zainstalować sobie prosty program, który wydrukuje nam takie potwierdzenie do pliku PDF. Dzięki temu oszczędzamy papier, czas i miejsce. I gdyby się okazało, że potwierdzenie jednak jest potrzebne to wtedy można je wydrukować.Bezpłatny program, który używam drukowanie pliku do PDF to Bullzip PDF Printer <<
 8. Zastanów się zanim coś weźmiesz
  Czysty, zdrowy rozsądek jest najlepszym sposobem na ograniczenie napływu niepotrzebnych papierów. Jeśli masz okazję coś dostać lub zabrać – folder reklamowy, ulotkę, bezpłatną gazetę itp. Głęboko się zastanów czy jest Ci to potrzebne.Łatwo jest ulec pokusie – jest za darmo, ładnie wygląda, to wezmę.Tak było w moim przypadku. Pamiętam jak jednego razu wziąłem z lotniska kilka karteczek z opisem ciekawych zabytków Poznania. Pomyślałem sobie wtedy, że to super sprawa. Dowiem się czegoś więcej na temat swojego miasta. Minęły dwa lata, a ja ich nie przeczytałem.Oducz się impulsywnego brania, bo jest „za darmo”.
 9. Sortuj, sortuj, sortuj
  Od czasu do czasu zdarzy się, że przyniesiemy coś do domu. Nie odkładaj tego na półkę, tylko od razu zadecyduj, co z tym zrobić. Jeśli jest to ważny dokument to schowaj do segregatora. Jeśli coś mniej ważnego to zeskanuj i zarchiwizuj, a wersję papierową wyrzuć. Z ulotkami to wiadoma sprawa :)

Korzyści płynące z wyeliminowania źródeł generujących papier w domu jest bardzo wiele. Dla mnie główną jest znaczna oszczędność czasu oraz miejsca. Już nie otrzymuję korespondencji z fakturami od operatora komórkowego, czy wyciągami z kont. Nie musze ich czytać, ani zastanawiać się jak je zutylizować. Nie czytam prasy papierowej wiec nie gromadzę starych numerów. Zanim coś przyniosę do domu głęboko się zastanowię czy warto. I wiesz, co – w większości przypadków nie warto.

___

A jak wygląda sprawa radzenia sobie z nadmiarem dokumentów u Ciebie?

Masz jakieś sprawdzone sposoby na eliminowanie nadmiaru papieru?

Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach poniżej. Jestem ciekaw. :)

3 komentarze

 • Bardzo przydatne rady, z pewnoscią z nich skorzystam. Pozdrawiam!

 • Ha,ha… A jakim cudem pozbyć się ukochanej biblioteki, która zajmuje pół pokoju? To jest sprawa mentalna – 1000 razy obiecywałam sobie, że wyniosę książki do biblioteki, szkoły, rozdam.Problem w tym, że nie ma takich książek- wszystkie są koniecznie potrzebne i nie do oddania. Jedyna poprawa to fakt, że coraz mniej książek papierowych kupuję , zamiast tego zawalam twardy dysk e-bookami. Ale wolę normalną książkę.I co zrobię , skoro tak mam?

 • teraz tak jest że mamy więcej niż nam potrzeba pamiątki prezenty ciuchy dokumenty opakowania kartony korki mam pytanie po co ?

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów