Paź 17, 2009
neoma.pl

Bo cele muszą być spójne!

 yin yang

Niby wyznaczanie celów jest takie proste. Wyobraź sobie jaką chcesz mieć przyszłość, przelej to na papier, sprecyzuj, ustal datę realizacji, zadbaj o to aby był osiągalny, mierzalny, szczegółowy i realistyczny.

Jednak czasami na realizację brakuje tego czegoś… Tej chęci, która powinna sama wyciągać z łóżka wcześnie rano…

Przygotowałem dzisiaj dla Ciebie, krótki a zarazem niezwykle ciekawy artykuł o świadomym wyznaczaniu celów. Dowiesz się z niego o 4 kluczowych pytaniach, które pozwolą określić cele, prawdziwie spójne z tym co chcesz osiągnąć w życiu. Cele, które będą w 100% Twoje, a nie babci, wujka, taty, chomika. Cele, które rozniecą ogień wewnętrznej motywacji.

Wraz z moją koleżanką Martą byliśmy na ciekawym szkoleniu. Gdzieś w połowie prowadzący poprosił nas o zapisanie naszych największych celów w życiu, największych marzeń, na kartce papieru. Po około 5 minutach, Adam (prowadzący) poprosił kilka osób o odczytanie swoich zapisków. Trafiło na Martę. Ku wielkiemu pozytywnemu zaskoczeniu jej celem był lot na Księżyc. Wszystko brzmiało cudownie, do póki Adam nie zadał pytania: po co?

Radość opadła, a w zamian pojawiło się kilka lakonicznych odpowiedzi: będzie fajnie, coś innego, mało kto ma takie doświadczenia. Dało się odczuć, że w tych wszystkich „po co” Marcie brakowało entuzjazmu, brakowało silnych powodów aby ten cel faktycznie zrealizować.

Bez wystarczająco silnego „po co” nigdy nie znajdziesz „jak”.

Zatem co można zrobić, aby nasz cel cieszył, podniecał, ekscytował? Przez jaki mechanizm można go przepuścić, aby dowiedzieć się czy jest on w 100% nasz, chcemy go osiągnąć i jest on dla nas istotny.

Odpowiedź brzmi – „pytania kartezjańskie”. Są to 4 pytania, które pozwalają odkryć wszystkie aspekty wyznaczonego przez nas celu, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Odkrywają drugie dno podjętej decyzji.

Oto one:

1. Co by się stało, gdybym osiągnął cel?
Wypisz wszystkie pozytywne rzeczy, jakie się zadzieją po osiągnięciu Twojego celu, marzenia, pragnienia. Stworzysz swego rodzaju mentalny obraz przyszłej zmiany.

2. Co by się nie wydarzyło, gdybym osiągnął cel?
Na pierwszy rzut oka wydaje się to niedorzeczne ale odpowiadając odkryjesz korzyści jakie wynikają z obecnego stanu rzeczy i co mógłbyś utracić, osiągając nowy cel.

3. Co by się wydarzyło, gdybym nie osiągnął celu?
Odpowiadając na to pytanie tworzysz poczucie dyskomfortu, bólu związanego z brakiem zmiany. To z kolei jest bodźcem, który wzmacnia chęć zrobienia czegoś nowego – realizacji celu.

4. Co by się nie wydarzyło, gdybym nie osiągnął celu?
Pytanie to skłania do refleksji. Co jest dobrego w obecnej sytuacji? Co jest dla mnie ważne, z czego jestem skłonny zrezygnować? Odkrywa prawdziwe motywy, które stoją za postawionym celem.
Mała wskazówka – aby wymyślić zadowalającą listę odpowiedzi, podejdź do tego korzystając z Twojej intuicyjnie niż logicznego umysłu.

Teraz czas na przetrawienie wszystkiego, przeanalizowanie a co najważniejsze działanie:) Zapisz jeden swój cel na kartce i przepuść go przez „matrycę” pytań kartezjańskich. Obserwuj swoje odczucia, a przede wszystkim wyniki. Powodzenia!

Radości,
Dawid

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów