Wrz 18, 2012

Będzie dobrze – Nie! Nie będzie!

foto: Official U.S. Navy Imagery (cc)

Czasem w sytuacjach, w których mamy jakieś problemy inni pocieszają nas słowami „będzie dobrze”. Czasem pewnie i my, pocieszając kogoś, kto jest w trudnej sytuacji mówimy „będzie dobrze…”. Czasem sami – znajdując się w dziwnych zrządzeniach losu mówimy sobie „będzie dobrze”.


I co, będzie dobrze?

Ok, rozumiem pewien „terapeutyczny” aspekt tego powiedzenia, kiedy chcemy kogoś pocieszyć. W porządku – w takich sytuacjach należy ludziom przypominać o pozytywnych aspektach życia, o tym, żeby spojrzeli na sprawę inaczej, czy, aby dostrzegli również jasną stronę życia…

Jednak powtarzanie sobie w kółko mantry „będzie dobrze, będzie dobrze”, czasem może przynieść więcej szkód niż pożytku!

Dlaczego?

Ok, jestem zwolennikiem pozytywnego nastawienia i przyjmowania „porażek” jako informacji zwrotnych, z których należy wyciągać wnioski. Wiem, że przyjemniej żyje się, kiedy potrafisz dostrzegać pozytywne aspekty w nawet w najgorszym dniu. O wiele łatwiej i przyjemniej spędza się życie, kiedy umiesz czerpać radość z małych przyjemności.

Jednak ma to mało wspólnego ze złudnym nastawieniem „będzie dobrze”. Zauważyłem, że ludzie czasem wolą tkwić w tym przekonaniu i sobie to powtarzać, snując wizje świetlanej przyszłości, niż zdecydować się na realne działania, których efektem ma być przybliżenie ich do celu, który chcą osiągnąć.

Przyszłość nie istnieje!

Wszelkie świetlane wizje Twojej przyszłości są tak naprawdę tylko złudzeniem stworzonym w Twoim umyśle, a dokładniej w prawej półkuli Twojego mózgu, które tak naprawdę nie istnieją! Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale przyszłość nie istnieje – jest tylko tu i teraz, a cała przyszłość na którą czekamy, kiedy już nastąpi, stanie się dla ciebie teraźniejszością.

Cały czas masz jednak wpływ na twoją przyszłość – pod warunkiem, że patrzysz na nią, jako twoje „teraz za jakiś czas” i zamiast powtarzać sobie „będzie dobrze” podejmiesz działania. I nie chodzi mi tutaj o „odpowiednie działania”, czy o „najbardziej właściwe działania” – chodzi o jakiekolwiek działania! Zrób cokolwiek, aby jutro mieć lepszy dzień niż dziś, a nie myśl tylko o tym, jakby to było fajnie, gdyby jutro ______________ (tu wstaw coś co sobie wymyślisz i co uczyni Twój dzień lepszym jeśli to się stanie).

No chyba, że twoje myśli następnego dnia „automagicznie” się materializują i dzieje się wszystko po Twojej myśli – wtedy jak najbardziej kontynuuj!

Jeśli jednak masz tak Jak ja i inni znani mi ludzie – weź się za realne działanie! Zajmij się wcielaniem myśli i pomysłów w życie. Pracuj na lepsze „teraz za jakiś czas”. Rzeczy nie dzieją się same. Każda reakcja wymaga wcześniejszej akcji! Nikt nie podejmie tej akcji za ciebie… ale to chyba już wiesz.

 

8 komentarzy

 • Trafnie podsumowanie. Dzięki za ten artykuł!

 • Tu i teraz . Zgadzam się. Działanie – oczywiście.
  Jednak jeżeli chodzi o powiedzenie "będzie dobrze" zmieniłabym również na" jest dobrze" ma ono dla mnie zupełnie inny wydźwięk – trafia i kojarzy mi się z tym filmem o niewidomym człowieku i kobiecie zmieniającej napis…
  Jak czujesz, że jest dobrze to łatwiej ruszyć do przodu…

  • Jasne, że łatwiej ruszyć do przodu, kiedy masz poczucie, że jest dobrze – jednak należy jednocześnie zwrócić uwagę na świadomość wypowiadanych stwierdzeń. Jeśli są one tylko naszymi "powiedzonkami od niechcenia" i wypowiadamy je z automatu wówczas mogą działać negatywnie – bo po co mamy coś robić, jeśli nasz umysł uważa, że jest dobrze. Jeśli natomiast mamy pełen pogląd sytuacji i świadomie wiemy, że jest dobrze i chcemy świadomie działać w założonym kierunku, to wówczas mogą być całkiem dobrym motywatorem. Wszystko zależy od naszego postrzegania tu i teraz ;)

 • Będzie dobrze… Kiedy ktoś używa tych słów zdajemy sobie sprawę, że nie ma dla nas żadnej rady i tak naprawdę nie wie jak nam pomóc :)

  • Aniu, myślisz, że każdy i zawsze?

 • Dzięki Marek, tego mi było trzeba

 • Dokładnie, wszystko zależy od nas samych- od naszego działania tu i teraz.
  Pozdrawiam

Leave a comment

Nasze kursy:


darmowy kurs poprawa nastroju


darmowy kurs motywacja

Dołącz do nas


Archiwum wpisów